Ach ten podszyt! Ale może namieszać w głowie…

Krzaki w podszycie lasu pomiędzy wysokimi drzewami

Kiedyś, kiedy pierwszy raz usłyszałam o podszycie, a było to bardzo dawno temu, słowo to skojarzyło mi się z krawcową.  Myślałam, że podszyt lub podszycie, bo tak też się mówi to jakiś materiał podszyty od spodu innym materiałem.

Potem okazało się że trochę się pomyliłam w moim rozumowaniu, ale jednak nie do końca. Nie chodziło tu wprawdzie o żaden materiał i krawiectwo ale o podszycie leśne, czyli warstwę lasu znajdującą się poniżej wysokich drzew, właśnie tak, jakby trochę od spodu (jak ten podszyty materiał ).

Czym zatem jest ten „tajemniczy” podszyt i co go tworzy?

Jest on jedną z warstw lasu! Wszyscy w szkole podstawowej uczyliśmy się przecież  o warstwach w lesie, albo jak kto woli o piętrach roślinności w lesie. Dla przypomnienia wyróżniamy: ściółkę leśną, runo leśne, podszyt, oraz wysokie drzewa (pnie i korony).

Jak wejdziemy do wnętrza lasu i rozglądniemy się dokoła, to sami zauważymy, że poniżej wysokich drzew rosną różne niższe drzewa i krzewy, to właśnie jest podszyt leśny. Musimy jednak wiedzieć, że te krzewy oraz drzewa, które tworzą podszyt nigdy nie przekraczają wysokości 4 metrów oraz to, że odmienność  gatunków podszytowych w danym lesie zależna jest od siedliska i zagospodarowania danego drzewostanu.

W zdrowym lesie, który jest prawidłowo użytkowany gospodarczo podszyt zazwyczaj jest zwarty i różnorodny pod względem gatunkowym. W takich drzewostanach rosną gatunki podszytowe, którym  nie przeszkadza cień, jaki rzucają wyższe drzewa. Warto wiedzieć, że wszystkie  krzewy odgrywają w lesie dużą rolę biocenotyczną. Jedną z tych ról jest wzmacnianie odporności drzewostanu na niepożądane oddziaływanie różnych czynników zewnętrznych, np. szkodliwych owadów. Inną jest ochrona gleby przed wysychaniem oraz zarastaniem przez zbyt ekspansywną roślinność zielną. A jeszcze inną zapewnienie schronienia dla ptaków oraz  mniejszych i większych ssaków. Ponadto owoce i nasiona większości gatunków podszytowych są pożywieniem wielu gatunków zwierząt.

Małe drzewka w podszycie lasu

Najczęściej spotykane gatunki krzewów rosnące w leśnym podszycie to: leszczyna pospolita, bez czarny, bez koralowy, czeremcha, trzmielina pospolita, kalina, głogi, dzika róża czy jałowce.

A o niektórych z tych gatunkach opowiem w kolejnym odcinku podszytowej opowieści.

Tekst i zdjęcia: Iwona Szczygieł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *